Commonwealth Games 2022: India's Full Schedule For Day 1 Of CWG

Commonwealth Games 2022: On day 1 of the tournament, all eyes will be on women's cricket and hockey teams who would be looking to start their CWG journey of group stage matches with a win.

By Ashita Singh
Updated: Fri, 29 Jul 2022 01:16 PM IST
Minute Read
Commonwealth Games 2022: India's Full Schedule For Day 1 Of CWG
PV Sindhu and Manpreet Singh lead Indian contingent at the opening ceremony of the Birmingham 2022 Commonwealth Games. (Image courtesy: Twitter - @WeAreTeamIndia)

Birmingham 2022 Commonwealth Games (CWG) began on Thursday after a grand opening ceremony at the Alexander Stadium. This year, India will be represented by 215 athletes who will participate in 141 events across 19 sporting disciplines.

On day 1 of the tournament, all eyes will be on women's cricket and hockey teams who would be looking to start their CWG journey of group stage matches with a win.

CLICK HERE TO CATCH ALL THE LIVE UPDATES FROM DAY 1 OF COMMONWEALTH GAMES 2022

Besides Hockey and Cricket, India's boxing team will be also seen in action on the very first day of the tournament. In addition to that, the youngest member of the contingent, 14-year-old squash prodigy Anahat Singh, will be seen in action on an opening day.

HERE's INDIA's FLL SCHEDULE FOR DAY 1 OF THE COMMONWEALTH GAMES 2022:

SWIMMING:
Kushagra Rawat - 400m FreeStyle Heats (3:11 pm)
Sajan Prakash - 50m Butterfly Heats (4:03 pm)
Srihari Nataraj - 100m BackStroke H (3 pm)
Kushagra Rawat - (if qualified)- 400m Freestyle Final (7:07 pm)

CRICKET:
India vs Australia- Group A Premiminary Round (3:30 pm)

BOXING:
Shiva Thapa - men's 63.5kg Round of 32 (5pm)

GYMNASTICS:
Yogeshwar, Satyajit, Saif - men's individual and team qualifying (4:30 pm)
Men's team final (if qualified) (10:00 pm)

HOCKEY:
India v Ghana- Women Group Stage (6:30 pm)

LAWN BOWLS:
Tania Choudhary- Women Singles Sectional Play Round 1 (1 pm)
Chandan Kumar, Navneet Singh, Mridul Borgohain - Men's Triple Sectional Play Round 1 (1pm)
Chandan Kumar, Navneet Singh, Mridul Borgohain - Men's Triple Sectional Play Round 2 (4pm)
Tania Choudhary- Women Singles Sectional Play Round 2 (4pm)
Sunil Bahadur, Dinesh Kumar- Men's Pairs Sectional Play Round 1 (7:30pm)
Lovely Choubey, Rupa Rani Tirkey, Pinki, Nayanmoni- Women's Fours Sectional Play Round 1 (7:30pm)
Sunil Bahadur, Dinesh Kumar- Men's Pairs Sectional Play Round 2(10:30pm)
Lovely Choubey, Rupa Rani Tirkey, Pinki, Nayanmoni- Women's Fours Sectional Play Round 1 (10:30pm)

SQUASH:
Anahat Singh- Women's singles Round of 64 (11pm)
Abhay Singh - Men's singles Round of 64 (11:45pm)

TABLE TENNIS:
Men's Team - Group 3 Match 1 (4;30 pm)
Women's Team- Group 2 Match 1 (2pm)
Women's Team- Group 2 Match 3 (8:30pm)
Men's Team - Group 3 Match 3 (11 pm)

TRACK CYCLING:
Vishwajeet, Naman, Venkappa, Anantha, Dinesh- Men 4000m Team Pursuit Qualification (3:25 pm)
Mayuri, Triyasha, Shushikala- Women Team Sprint Qualification (4:12 pm)
Rojit, Ronaldo, David, Esow- Men Team Sprint Qualification (4:46 pm)

Men Team 4000m Pursuit Final (if Qualification) (9:50 pm)
Women Team Sprint Final (if Qualification) (10:25 pm)
Men Team Sprint Final (if Qualification) (10:33 pm)

TRIATHLON:
Adarsh, Vishwanath - Men Final (3:31 pm)
Sanjana, Pragnya- Women Final (7:01 pm).

BADMINTON:
India vs Pakistan - group stage of mixed team event (6:30pm). 

This website uses cookie or similar technologies, to enhance your browsing experience and provide personalised recommendations. By continuing to use our website, you agree to our Privacy Policy and Cookie Policy.