New Delhi | Jagran Entertainment Desk: The 67th National Film Awards have been announced and this ceremony listed the artists of the year 2019. This is because the awards which were supposed to be held last year in May got delayed due to the COVID-19 pandemic. 

In the list of National Award winners, prominent names like Kangana Ranaut (for Manikarnika and Panga), Sushant Singh Rajput's 'Chhichhore', Manoj Bajpayee (for Bhosle), Dhanush(for Asuran), and more were bestowed with the honour. Take a look at the list here:

List of winners main categories

NON FEATURE FILM CATEGORY

Best Narration: Wild Karnataka, Sir David Attenborough

Best Editing: Shut Up Sona, Arjun Gourisaria

Best Audiography: Radha (Musical), Allwin Rego and Sanjay Maurya

Best On-Location Sound Recordist: Rahas (Hindi), Saptarshi Sarkar

Best Cinematography: Sonsi, Savita Singh

Best Direction: Knock Knock Knock (English/Bengali), Sudhanshu Saria

Best Film on Family Values: Oru Paathiraa Swapnam Pole (Malayalam)

Best Short Fiction Film: Custody (Hindi/English)

Special Jury Award: Small Scale Societies (English)

Best Animation Film: Radha (Musical)

Best Investigative Film: Jakkal

Best Exploration Film: Wild Karnataka (English)

Best Education Film: Apples and Oranges (English)

Best Film on Social Issues: Holy Rights (Hindi) and Ladli (Hindi)

Best Environment Film: The Stork Saviours (Hindi)

Best Promotional Film: The Shower (Hindi)

Best Art and Culture Film: Shrikshetra-Ru-Sahijata (Odia)

Best Biographical Film: Elephants Do Remember (English)

Best Ethnographic Film: Charan-Atva The Essence of Being a Nomad (Gujarati)

Best Debut Non-Feature Film of a Director: Khisa (Marathi)

Best Non-Feature Film: An Engineered Dream (Hindi)

FEATURE FILMS

Special Mention: Biryani (Malayalam), Jonaki Porua (Assamese), Lata Bhagwan Kare (Marathi), Picasso (Marathi)

Best Tulu Film: Pingara

Best Paniya Film: Kenjira

Best Mishing Film: Anu Ruwad

Best Khasi Film: Lewduh

Best Haryanvi Film: Chhoriyan Chhoron Se Kam Nahi Hoti

Best Chattisgarhi Film: Bhulan The Maze

Best Telugu Film: Jersey

Best Tamil Film: Asuran

Best Punjabi Film: Rab Da Radio 2

Best Odiya Film: Sala Budhar Badla and Kalira Atita

Best Manipuri Film: Eigi Kona

Best Malayalam Film: Kalla Nottam

Best Marathi Film: Bardo

Best Konkani Film: Kaajro

Best Kannada Film: Akshi

Best Hindi Film: Chhichhore

Best Bengali Film: Gumnaami

Best Assamese Film: Ronuwa- Who Never Surrender

Best Action Direction Award

Best Stunt: Avane Srimannarayana (Kannada)

Best Choreography: Maharshi (Telugu)

Best Special Effects: Marakkar- Arab

Special Jury Award: Oththa Seruppu Size-7 (Tamil)

Best Lyrics: Kolaambi (Malayalam)

Best Music Direction

Songs: Viswasam (Tamil)

Music Direction: Jyeshthoputro

Make-Up Artist: Helen

Best Production Design: Anandi Gopal

Best Editing: Jersey (Telugu)

Best Audiography: lewduh (Khasi)

Best Screenplay

Original Screenplay: Jyeshthoputri

Adapted Screenplay: Gumnaami

Dialogue Writer: The Tashkent Files (Hindi)

Best Cinematography: Jallikkattu (Malayalam)

Best Female Playback Singer: Bardo (Marathi)

Best Male Playback Singer: Kesari, Teri Mitti (Hindi)

Best Supporting Actress: The Tashkent Files, Pallavi Joshi

Best Supporting Actor: Super Deluxe, Vijaya Sethupathi

Best Actress: Kangana Ranaut (Manikarnika, Panga)

Best Actor: Manoj Bajpayee for Bhonsle and Dhanush for Asuran

Best Direction: Bahattar Hoorain

Best Children Film: Kastoori (Hindi)

Best Film on Environment Conservation: Water Burial

Indira Gandhi Award for Best Debut Film of Director: Helen (Malayalam)

Best Feature Film: Marakkar Lion of the Arabian Sea (Malayalam)

Posted By: Sanyukta Baijal